Powrót do serwisu UTH Rad.
Aktualności - archiwum

Z życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku    

Studenci » Uniwersytet Trzeciego Wieku »

 • 27.02.2017r.  TERMY MSZCZONÓW - PROFESJONALNIE WYPOSAŻONY KOMPLEKS Z WYKORZYSTANIEM ŹRÓDEŁ TERMALNYCH O EUROPEJSKICH STANDARDACH WO ATRAKCJA TURYSTYCZNA MAZOWSZA DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU

  Zdrowotne właściwości wód termalnych znane są nie od dziś. Woda geotermalna działa na nasz organizm w trojaki sposób: poprzez temperaturę, związki mineralne i obciążenie jakie zapewnia środowisko wodne. Ćwiczenia wykonywane w wodzie wskutek siły wyporu są łatwiejsze, a ciepło wydzielane przez wodę powoduje, że minerały w niej zawarte wnikają w skórę. Ciepło wody wywołuje przekrwienie i normalizuje tkanki, krążenie ulega poprawie, zmniejsza się bolesność mięśni i stawów. Kąpiele w wodzie geotermalnej polecane są wszystkim bez względu na wiek i dolegliwości. Szczególnie jednak zalecane są w leczeniu rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Działają korzystnie na schorzenia reumatoidalne oraz neurologiczne. Ciepłe wody mszczonowskie gwarantują relaks, koją układ nerwowy, odprężają i poprawiają samopoczucie.

Mszczonowska woda termalna jest wodą wodorowo-węglanowo-wapniowo-sodową. Całkowita jej mineralizacja wynosi 472 ml/l. Jest to unikalna na Mazowszu mineralizowana woda pitna wydobywana z tak dużej głębokości. Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od  1996r. otworem wiertniczym MSZCZONÓW IG-1 z głębokości 1714 m z utworów piasowcowych kredy dolnej. Temperatura na powierzchni wynosi 42,50C.

Wody mszczonowskie są wolne od zanieczyszczeń , aby zachowały swoje naturalne właściwości nie są filtrowane ani wzbogacane. Mają podwyższoną zawartość związków żelaza, stąd ich barwa brązowo-zielonkawa i mętność.

W Mszczonowie istnieje możliwość korzystania z dwóch całorocznych niecek, w tym jednej wewnętrznej, zawierających surową wodę termalną, wyposażonych w masaż karku i masaże ścienne. Temperatura wody:30-340C. Głębokość od 120cm do 130 cm. Łączna powierzchnia niecek wynosi 190 m2.  Na terenie obiektu znajdują się również wanny z masażem wodnym oraz grota solna i sauna.

W dniu 27.02.2017 r. 50-cio osobowa grupa naszych słuchaczy skorzystała z dobrodziejstwa mszczonowskich wód termalnych. 

 Galeria zdjęć

 

 • 20.12.2016r. PRZY WIGILIJNYM STOLE

  Słuchacze naszego uniwersytetu spotkali się 20 grudnia 2016 r. w Auli nr 5 Wydziału Transportu i Elektrotechniki UT, aby złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W wigilijnym spotkaniu uczestniczył również duszpasterz akademicki ks. dr Marek Adamczyk. Charakter tych świąt ma istotne znaczenie dla pielęgnowania więzi rodzinnych. Wielu z nas ma taką możliwość, aby szczególnie w tym czasie doświadczać wielopokoleniowych relacji.

Niech te święta zatem będą radosne i upłyną w ciepłej, przyjaznej atmosferze wśród rodziny i przyjciół, a w Nowym Roku życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia i miłych spotkań na UTW - mówiła Przewodnicząca Rady Słuchaczy Zuzanna Łojek-Wianowska.Grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego przedstawiła refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej, a ksiądz Adamczyk pobłogosławił opłatki, którymi podzieliliśmy się przekazując sobie wzajemne życzenia, uściski, serdeczności. Uroczystość poprowadziła Lidia Przyborowska.Dopełnieniem tak miłego spotkania była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych potraw, przygotowanych przez uczestniczki spotkania i nie tylko. Świąteczny nastrój podkreślały wspaniałe dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, delikatne tło muzyczne, odświętne stroje i życzliwe, uśmiechnięte twarze uczestników.

Galeria zdjęć

 

 • 29.11.2016r. ANDRZEJKOWY WIECZÓR

  W przeddzień imienin Andrzeja wysłuchaliśmy wykładu etnografa dr Stefana Rosińskiego o obrzędach i wróżbach andrzejkowych. Po wykładzie, w ten tajemniczy andrzejkowy wieczór, nasze koleżanki poddały się magii czarów i wróżb. Z lanego wosku odczytywały swoje losy. Jedne były uszczęśliwione, inne rozczarowane, wszystkie napewno bardzo rozbawione, bo to przecież tylko świetna zabawa. Ale na tym nie zakończyło się andrzejkowe szaleństwo. Dalszy ciąg imprezy miał miejsce w restauracji "Cechowianka". Jak się towarzystwo bawiło można obejrzeć w WIRTUALNYM ALBUMIE folder " Andrzejki 2016". Chętni do posiadania zdjęć papierowych winni pobrać je z folderu  na nośnik (pendrive) i wydrukować w dowolnym zakładzie fotograficznym. Można również udać się z tytułem folderu i numerami zdjęć do Studia Fotograficznego ASTOT przy ul.Malczewskiego 21, w którym właściciel ściągnie zdjęcia z naszego albumu i wydrukuje.

Galeria zdjęć

 

 •  18.10.2016r.  INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU PRZY UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNO-HUMANISTYCZNYM IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W RADOMIU

  Uroczystość miała miejsce w dniu 18 października 2016 r. w auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki UTH w obecności ponad 100 słuchaczy. Przybyłych powitał opiekun z ramienia uczelni dr Leszek Wianowski. Władzę uczelni reprezentowali na uroczystości prorektorzy  profesor Elżbieta Sałata i profesor Andrzej Markiewicz. Program nadchodzącego roku akademickiego przedstawiła przewodnicząca UTW Zuzanna Łoojek-Wianowska. Ciepłe słowa do zgromadzonych skierował duszpasterz akademicki proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu ksiądz Marek Adamczyk oraz mgr Krzysztof Starnawski. Wykład inauguracyjny pt " Idea dobra - platoński ślad w kulturze " wygłosił dr Leszek Wianowski. Piętnastu nowych członków otrzymało legitymacje. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego pod kierownictwem Agnieszki Kobierskiej. Całość prowadziła pani Lidia Przyborowska.

Galeria zdjęć

 

 • 14.06.2016r. ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO

  Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTH w Radomiu miało miejsce w pięknym otoczeniu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Liczna grupa słuchaczy UTW pojechała do Czarnolasu autokarem w dniu 12 czerwca 2016 r. Pogoda zapowiadała się bardzo przyjemnie, ale nie wytrzymała do końca dnia. Mimo wszystko słuchacze spędzili ten dzień w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Najpierw pani kustosz Muzeum Maria Jaskot oprowadziła grupę po całym obiekcie objaśniając najciekawsze eksponaty i przytaczając wiele ciekawych zdarzeń z życia Pana Jana oraz epoki , w której żył i tworzył. Następnie wszyscy słuchacze spędzili wspaniałe chwile w przepięknym parku przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając czym kto miał. Na deser całej uroczystości nasz Klub Literacki pod kierunkiem pani Grażyny Ziętek zaprezentował na pobliskiej scenie spektakl złożony z utworów Jana z Czarnolasu, przyakompaniamencie skrzypiec i akordeonu. Dwanaście "Panien" przedstawiło najpopularniejsze fragmenty pieśni, trenów i fraszek Pana Jana. To był wspaniały dzień!

Galeria zdjęć

 

Galeria zdjęc Muzeum

 

 • 28.05.2016r. WYCIECZKA DO OBLĘGORKA I KIELC

W piękną majową sobotę 28.05.2016 r. 54-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla uczczenia roku sienkiewiczowskiego wybrała się na wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Po obiedzie zwiedziliśmy również Pałac Biskupów w Kielcach. Trochę czasu spędziliśmy na spacerach po ulicach i po parku z centrum Kielc.

Galeria zdjęć

 

 • 05.04.2016r. SPOTKANIE WIELKANOCNE

Tradycyjnie, jak co roku, spotkaliśmy się przy wielkanocnym stole, aby złożyć sobie życzenia, podzielić święconym jajkiem,  wysłuchać pieknych wiosennych wierszy, wygłoszonych przez naszych poetów. W życzliwej i serdecznej atmosferze upłynęło nam to świąteczne popołudnie.

Spotkanie Wielkanocne UTW - Galeria zdjęć

 

 • 15.12.2015r. SPOTKANIE OPŁATKOWE

We wtorek 15 grudnia odbyło się w naszym UTW spotkanie opłatkowe. Poprowadziła je koleżanka Lidia Przyborowska. Do uczestników zwrócili się z życzeniami prof. Tomasz Budzynowski i Przewodnicząca Rady Studentów Zuzanna Łojek - Wianowska. O zwyczajach i tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych przypomniał nami i przybliżył je w swojej gawędzie zaproszony etnograf dr Stefan Rosiński. Z kolei grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego, wspominając zmarłego niedawno seniora poetę pana Józefa Kaźmierczyka, przedstawiła jego refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej. Wreszcie duszpasterz akademicki ksiądz Marek, który jest stałym uczestnikiem naszych wigilijnych spotkań, skierował do nas kilka ciepłych słów i po odśpiewaniu kolędy "Wśród nocnej ciszy" nastąpiły życzenia, serdeczności, uściski...

Dopełnieniem tego miłego wieczoru była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych pyszności, zakończona wspólnym kolędowaniem przy gitarze.

Świąteczny nastrój podkreślały śliczne dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, ciche tło muzyczne, odświętne stroje i życzliwe, uśmiechnięte twarze uczestników.
Spotkanie opłatkowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku UTH Rad - GALERIA ZDJĘĆ
 
 • 20.10.2015r. INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2015/2016

W dniu 20 października 2015 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku akademickiego 2015/2016 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku UTH Radom. 

 

 

Zdjęcia z powyższych imprez dostępne są w WIRTUALNYM ALBUMIE. Zapraszamy do ogladania. Zdjęcia można pobierać (kopiować) dla własnych potrzeb.

________________________________________________________

 • Fotorelacja z wycieczki do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

 • 18 grudnia 2014r. tradycyjnie, jak co roku, odbyło się w naszym uniwersytecie spotkanie opłatkowe. Nastrojowe, bożonarodzeniowe wiersze zaprezentowali autorzy - członkowie poetyckiej grupy Eliksir. Obecny na uroczystości duszpasterz akademicki, ksiądz Arkadiusz Latosek, poświęcił przygotowane opłatki, którymi, po krótkiej modlitwie i po odśpiewaniu kolędy, uczestnicy dzielili się ze sobą. Obficie zastawione i pięknie udekorowane stoły, zachęcając do spożycia wigilijnych potraw, dawały poczucie domowego ciepła. Bo też wszystko na tę ciepłą uroczystość było przygotowane po domowemu, pierogi, ryby, kutia, racuchy i inne kulinarne specjały wyszły spod rąk naszych słuchaczek. Szczera, przyjacielska, pełna serdecznych życzeń atmosfera towarzyszyła słuchaczom do końca spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania opłatkowego

 • 13 listopada 2014 r. odbyliśmy kolejną wycieczkę. Tym razem zwiedzaliśmy Zespół Pałacowo- Ogrodowy w  Wilanowie.  Mimo, że większość uczestników  znała tę rezydencję króla Jana III i Marii Kazimiery, z przyjemością kolejny raz obejrzała zabytkowe wnętrza pałacu, jego wystrój  i eksponaty. Niestety ogrody, przygotowane już do zimy, w listopadowej aurze nie prezentowały całej swojej krasy. Jednakże bogactwo barokowego Pałacu zrekompensowało niedosyt piękna ogrodów. Kolejnym zwiedzanym przez nas obiektem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarte w 60-tą rocznicę Powstania w hołdzie złożonym jego uczestnikom przez mieszkańców Warszawy. Tu z kolei pożegnaliśmy pogodny nastrój, z jakim wyjechaliśmy z Wilanowa. Znaleźliśmy się na ulicach walczącej Warszawy w sierpniu 1944 r. Wśród huku wybuchów i krzyków powstańców oglądaliśmy eksponaty, filmy, zdjęcia poświęcone temu historycznemu wydarzeniu, słuchaliśmy relacji naocznych świadków. Można też było zejść do zrekonstruowanych kanałów- wrażenie niesamowite.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki

 • We wtorek 21 października 2014 roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele Świętej Trójcy przez duszpasterza akademickiego księdza dr Marka Adamczyka. - CZYTAJ WIĘCEJ

 • W dniu 16 października 2014 r. odbyliśmy bardzo ciekawą wycieczkę do Płocka. Chodziliśmy ulicami Starego Miasta, zwiedziliśmy Bazylikę katedralna, a w niej m.in. obejrzeliśmy sarkofag z prochami dwóch władców polskich - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także kopię słynnych romańskich Drzwi Płockich z 1154 r. Zwiedziliśmy również najstarsze w kraju publiczne muzeum, a w nim największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej. Mogliśmy obejrzeć prace najwybitniejszych przedstawicieli tego kierunku: Wyspiańskiego, Mehoffera, Laszczki, Malczewskiego i innych. Ze skarpy podziwialiśmy Wisłę.

  Po męczącym dniu skorzystaliśmy z gościny dyrekcji i pensjonariuszy DPS-u "Nad Jarem" w Nowym Miszewie. Smak świeżo upieczonych ciast mamy do tej pory w ustach.

Zapraszamy go obejrzenia krótkiej fotorelacji z wycieczki.

 

________________________________________________________

 • 10 maja 2014 roku słuchacze UTW wyjechali na wiosenną wycieczkę. W programie było zwiedzanie zespołu zamkowo-parkowego w Baranowie Sandomierskim oraz zabytków w Sandomierzu. Pogoda dopisała i humory uczestników również. - GALERIA ZDJĘĆ
 • 27 listopada 2013 r. korzystając z akcji "Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich" wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. W programieznajdowało się zwiedzanie Zamku Królewskiego i Łazienek Królewskich. Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z wycieczki.
   
 • 26 listopada 2013 r. dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku został zorganizowany Wieczór Andrzejkowy. Czas przyjemnie spędzony umilała Radomska Kapela Podwórkowa HALNIACY. - GALERIA ZDJĘĆ
   
 • We wtorek 5 listopada 2013 roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele Świętej Trójcy przez duszpasterza akademickiego księdza dr Marka Adamczyka. - CZYTAJ WIĘCEJ
 • W dniu 15 października 2013 r. w Auli, gdzie raz w tygodniu spotykamy się na wykładach, wysłuchaliśmy koncertu Big Bandu MUNDANA pod dyrekcją Zbigniewa Bidzińskiego. My w ławkach, a muzycy wokół katedry - zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z koncertu.

 

________________________________________________________

 Copyright 1998-2015 Ośrodek Informatyki i Promocji